اخبار و مقالات

بازار مسکن به خواب خرگوشی رفت

تست 2

واسطه های ملکی از ثبات قیمتی، ابهام و فروکش نسبی تب افزایش قیمت بازار به دنبال حذف قیمت از آگهی های فروش مسکن خبر می دهند اما معتقدند که درج نکردن قیمت، نوعی داروی موقت محسوب می شود و آینده مسکن به شرایط بازار ارز وابسته است.

تست 2
تست 1

به گزارش ایسنا، حذف قیمت از آگهی های فروش خودرو و مسکن که با دستور دادستانی انجام شد منحنی صعود قیمتی این بازارها را تا حدودی کنترل کرد. چند روز قبل رئیس اتحادیه نمایشگاه داران از پایین آمدن قیمت خودرو خبر داده بود. رئیس اتحادیه املاک هم اعلام کرد که تب افزایش قیمت مسکن پایین آمده است. گزارش های میدانی از دفاتر مشاور املاک نیز از وجود نوعی سردرگمی و ابهام در بازار خبر می دهد. واسطه های ملکی می گویند با وجودی که هنوز برخی فروشنده ها از امضای قرارداد خودداری می کنند، تعداد فایل های عرضه شده نسبت به هفته قبل افزایش یافته است. طرف تقاضا نیز با دو مشکل کمبود نقدینگی و نبود افق روشن برای تصمیم گیری مواجه شده که خروجی این وضعیت به کاهش معاملات منجر شده است. طبق اعلام بانک مرکزی معاملات مسکن شهر تهران در فروردین ماه ۳۴۰۰ فقره بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۷۳ و ۳۲ درصد کاهش نشان می دهد.

گزارش های میدانی از بازار مسکن حاکی از آن است بعد از ۱۲ اردیبهشت ماه که قیمت از آگهی ها برداشته شد، هرچند قیمت ها پایین نیامده اما بالا هم نرفته است. با این وجود مشاوران املاک معتقدند شرایط فعلی نمی تواند پایدار باشد. یک مشاور املاک در منطقه چهار تهران گفت: بعد از آن که قیمت از آگهی های سایت های اینترنتی حذف شد مقداری تب افزایش قیمت فروکش کرد اما به اعتقاد من آینده بازار مسکن به شرایط کلی اقتصاد، بخصوص قیمت ارز و طلا مربوط می شود. کارشناسان هم با بیان این که محرک اصلی در بازار مسکن به تقاضای مطلق مربوط می شود، می گویند علت رکود بازار مسکن به رشد ۱۰۴ درصدی قیمت و پایین آمدن قدرت خرید متقاضیان مربوط می شود که از ماه های قبل وجود داشته و سرکوب قیمت نمی تواند نقش تعیین کننده ای در درازمدت ایفا کند.

روز ۱۲ اردیبهشت ماه به دستور دادستانی، حذف قیمت آگهی های فروش خودرو و مسکن به مدیران سایت های واسط توسط پلیس ابلاغ شد. به دنبال این دستور، مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک اعلام کرد: «مقداری هیجان و التهابات بازار فروکش کرده است». چند روز بعد خبر رسید که قرار است قیمت در بعضی آگهی ها مشروط به لحاظ بعضی الزامات درج شود. خسروی با اشاره به جلساتی که در این زمینه با حضور دستگاه های مختلف برگزار شده اظهار کرد: قرار است سایت وزارت راه و شهرسازی به عنوان مرجع و معیار تعیین قیمت های پایه در نظر گرفته شود، این اطلاعات توسط اتحادیه مشاوران املاک استخراج شده و در اختیار سایت های اینترنتی قرار گیرد.

به گفته وی، سایت های اینترنتی باید از دیتاهای ما استفاده کنند و آن ها را به روز در سامانه خود قرار دهند. به طور مثال روزانه از ما استعلام می کنند که قیمت منطقه نارمک از چند میلیون تا چند میلیون تومان است تا از این طریق قیمت های بالاتر از عرف بازار حذف شود.

یک کارشناس: بازار مسکن در شهریورماه افت می کند

بیت الله ستاریان، کارشناس بازار مسکن با بیان این که حذف قیمت گذاری در سایت های فروش ملک تاثیر چندانی در روند قیمتی بازار مسکن نخواهد داشت، تاکید کرد: شاید برای کالاهایی مثل خودرو، لوازم خانگی یا کالاهای خاص فرهنگی، این مساله تاثیرگذار باشد ولی ملک، کالای سرمایه ای است و عوامل تبلیغاتی تاثیرگذار چندانی در قیمت مسکن ندارد. این اقدامات ما نوعی فرافکنی و گول زدن خودمان است. چند اپلیکیشن نمی توانند بازار کلان اقتصاد یک کشور را دگرگون کنند. آشفتگی در بازارهایی مثل لوازم خانگی از بین می رود اما ملک موضوعی است که نگاه سرمایه ای به آن وجود دارد. در عین حال که مصرفی است، کالایی قابل فروش محسوب می شود.

ستاریان بیان می کند: بنگاه های ملکی و ریل استیت ها در دنیا ممکن است دو تا سه دهم درصد در کل بازار ملک یک کشور تاثیر بگذارند ولی نمی توانند ۱۰ تا ۲۰ درصد اثرگذار باشند. اصل اول در افزایش قیمت مسکن به تقاضای مطلق مربوط می شود که وزن آن از تقاضای موثر بیشتر است.

به گفته وی، رشد قیمت مسکن تا پایان سال ۱۳۹۸ ادامه پیدا کند. البته هم اکنون معاملات به طور محسوسی کاهش یافته که به تردید بازار مربوط است. احتمال می دهم در تابستان تعداد معاملات افزایش پیدا کند و بعد از شهریورماه شیب منحنی افزایش قیمت و معاملات، ملایم می شود.

مسکن ظرفیت اقتصادی خود را از دست داده است

هم چنین محمد عدالت خواه، کارشناس مسکن می گوید: رشد قیمت مسکن متوقف نمی شود اما به دلیل نبود تقاضای موثر، ظرفیت اقتصادی خود را از دست داده است. قیمت واقعی خانه نسبت به قبل گران نشده بلکه پول ملی ارزش خود را از دست داده است. اگر با ارز بین المللی حساب کنیم می توان گفت خانه ارزان هم شده است. این روند صعود اسمی قیمت مسکن تا زمانی که دلار بالا برود افزایش خواهد یافت ولی قطعا به اندازه دلار بالا نمی رود؛ زیرا اینها دو کالای متفاوت هستند. افزایش نرخ ارز ریشه در تحریم ها دارد ولی عامل اثرگذار بر قیمت خانه، زمین و مصالح ساختمانی مربوط می شود که بخش عمده مصالح، داخلی است و ربطی به تحریم ها ندارد. فقط عامل زمین باقی می ماند که با توجه به وسعت کشور ایران به راحتی قابل کنترل است.

وی ادامه داد: خوشبختانه یا متاسفانه با توجه به این که مسکن، سرمایه گذاری زودبازده است، سازندگان طی چهار دهه گذشته وارد این حوزه شده اند و به همین دلیل حجم زیادی از خانه های خالی در دهه ۹۰ ایجاد شد و هم اکنون ۴.۷ میلیون مسکن خالی و نیمه خالی در کشور داریم. این مازاد عرضه می تواند منجر به تعادل بخشی شود، البته تولید مسکن باید ادامه پیدا کند و همزمان، مالیات از واحدهای خالی اخذ شود

مشاهده متن اصلی خبر در سایت ایسنا

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.