اخبار و مقالات

چندل چیست ؟

چندل چیست

چندل  با نام علمي Rhizophora mucronata  نوعی چوب می باشد که از آن به عنوان تیرهای چوبی برای پوشش فضاهای مختلف استفاده می شود. این نوع چوب در برابر رطوبت مقاوم است و در صنعت لنج و کشتی سازی ارزش زیادی دارد.

چندل چیست
چندل چیست

درخت یا درختچه چندل حداكثر به ارتفاع 10 -20 متر و داراي شاخ و برگهای ساده متراكم بوده و به دليل برگهاي نوكدار آن  ( Mucronate به معني نوك تيز) مي باشد که در کناره یا حاشیه آب دریا می رویند.
از ويژگي هاي گونه چندل  زنده زائي است بطوريكه نو نهال دوره اي از رشد خود را بر روي پايه مادري مي گذراند و پس از اينكه  طول ريشه نهال به 30 تا 40 سانتيمتر رسيد از شاخه جدا شده و پس از سقوط آزاد بطور مستقيم  در خاك فرو رفته و پايه جديدي را ايجاد مي نمايد.

درچندل ریشه های هوایی از تنه اصلی و یا شاخه های بزرگ و قطور فرعی تشکیل می گردند و بعد از روی ساقه ها به صورت کمانی به داخل زمین فرو می روند.

در مورد چندل

رویشگاه چندل در سواحل خليج فارس ( شهرستان ميناب و بندر سیریک ) و همچنین در کشور های هند و اندونزی مي باشد. چندل 16 جنس و 120 گونه دارد که در مناطق گرم و مرطوب پراکنده اند و اغلب به شکل رویش های حاشیه دریایی با ساحل گلی دیده می شوند.

چندل نوعی چوب
چندل نوعی چوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *